Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób można obliczyć roczne zapotrzebowanie oraz roczną produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej?

  • W celu dobrania systemu fotowoltaicznego należy przygotować: rachunek za energie za ostatnie 12/m-cy.
  • Przygotować informację w jaki sposób uzyskujemy ciepłą wodę użytkową
  • Jakie jest stałe obciążenie w obiekcie, tzn jakie urządzenia pracują bez przerwy bez odłączenia od sieci zasilającej.
  • Za pomocą kalkulatora fotowoltaicznego dobieramy powierzchnię elektrowni, kąt nachylenia oraz wybór kierunku ustawienia(azymut) – Wschód -zachód ,kierunek i kąt jest zależny od posadowienia obiektu.

W celu obliczenia rocznego uzysku mocy z instalacji korzysta się z kalkulatora nasłonecznienia. W wyniku kalkulacji podane zostaną uśrednione dzienne, miesięczne oraz roczne wartości wyprodukowanego prądu w kWh.

Czy orientacja geograficzna i kąt nachylenia paneli ma wpływ na produkcję prądu?

Dla naszej szerokości geograficznej optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 35° na południe. Niemniej odchylenie rzędu 45° na wschód czy zachód zmniejsza wydajność całego systemu jedynie o 5%, zaś odchylenie rzędu 90° zmniejsza wydajność całego systemu w stosunku do optymalnego ustawienia zaledwie o około 10 %.

Co oznacza sprawność konwersji paneli?

Większość produkowanych aktualnie paneli monokrystalicznych ma sprawność konwersji rzędu 16-17 %, w porównaniu do 20 % w przypadku najlepszych komercyjnie dostępnych paneli. Sprawność konwersji oznacza, że z 1 m² powierzchni panelu fotowoltaicznego uzyskamy 200 W (20%), bądź 160 W (16%), przy warunkach STC*. Osoby posiadające mniejszą powierzchnię pod instalację mogą dobrać sprawniejsze panele.

* Natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m² przy temperaturze ogniwa =25° C

Jakie są rodzaje inwerterów solarnych?

Inwertery solarne sieciowe, zwane falownikami, możemy podzielić na kilka kategorii:

• inwertery jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe;

• inwertery bez transformatora (dla technologii krzemowej – panele monokrystaliczne i polikrystaliczne) lub inwertery z transformatorem (wykorzystywane w instalacjach z panelami amorficznymi);

• inwertery z 1 lub 2 trackerami MPP; inwertery solarne z 2 trackerami MPP (Maximum Power Point) umożliwiają podłączenie 2 łańcuchów paneli położonych pod różnymi kątami i o różnych azymutach, uzyskując maksymalny uzysk mocy bez konieczności instalowania dwóch oddzielnych inwerterów;

• inwertery dla systemów sieciowych lub inwertery dla systemów autonomicznych.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – Najczęściej używane panele PV produkowane są na bazie krzemu. Wyróżniamy tu panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Mniej popularne są panele słoneczne w technologii cienkowarstwowej (thin-film). Do użytku w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych  używa się najczęściej baterii słonecznych o mocy od 240 Wp do 400 Wp.

Jaka jest gwarancja na panele fotowoltaiczne?

Gwarancja na produkt obejmuje wszelkie wady ukryte produktu i w zależności od producenta wynosi od 10-12 lat do 25 lat

Gwarancja na uzysk mocy informuje nas że panele po pierwszych 10 latach będą produkowały przynajmniej 90% mocy wyjściowej a po 25 latach powyżej 80 % mocy wyjściowej. W rzeczywistości pierwsze masowo instalowane instalacje PV w Niemczech w latach 90 po 23 latach zanotowały średni spadek uzysku mocy na poziomie 9 %.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych przewiduje się na 25-35 lat choć pierwsze komercyjne produkowane panele firmy Sharp po 50 latach nadal produkują prąd. Nowoczesne sposoby laminowania paneli powodują, że żywotność systemów będzie dłuższa niż wyprodukowanych w początku lat 80-tych. Brak ruchomych części powoduje wysoką bezawaryjność np. w stosunku do wiatraków.

Jak dobrać panele fotowoltaiczne?

Bardzo ważna w doborze paneli fotowoltaicznych jest jakość. Nie warto oszczędzać 50-100 zł na przykładowym panelu PV, gdyż dobra jakość zwróci się nam poprzez większy uzysk mocy na przestrzeni lat oraz zyskamy gwarancję niezawodności. Dobierajmy elementy systemu PV firm z długoletnią obecnością na rynku i ugruntowaną pozycją.

Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych ?

Cena paneli fotowoltaicznych podaję się za W/peek i w zależności od producentów wacha się w przedziale 450-1000 zł netto.

Jakie występują rodzaje paneli fotowoltaicznych ?

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne -Wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu. Mają nieznacznie większą sprawność, niż panele polikrystaliczne, co przekłada się na mniejszą powierzchnię potrzebną do zainstalowania takiej samej mocy. Dla przykładu panele polikrystaliczne mają sprawność rzędu 15 %, a monokrystaliczne rzędu 18 %. Dla standardowej powierzchni 1 m x1,7m panel polikrystaliczny będzie miał moc 270-280 W zaś panel monokrystaliczny będzie miał moc 300-310 W. Najbardziej wydajne dostępne na rynku wytwarzają moc 400W. Panel ma ogniwa koloru czarnego.Panele monokrystaliczne występują jako czarne ,czarne z malowana ramką lub full black.J

Monokrystaliczny,ramka aluminium
Monokrystaliczny/full black

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne –Wykonane, ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. Tańsza alternatywa w stosunku do paneli monokrystalicznych, przy nieznacznie mniejszej wydajności. Najczęściej stosowane jeśli powierzchnia dachu nie stanowi problemu. Panel wystepuja jako granatowo niebieskie.

Polikrystaliczny/ramka aluminium